چیلر جذبی هیتاچی

چیلر جذبی هیتاچی
چیلر جذبی هیتاچی

چیلر جذبی شعله مستقیم (دواثره)

تمایل شدید شرکت هیتاچی به استفاده صحیح از انرژی و حفظ محیط زیست منجر به ایجاد نسل جدیدی از چیلر – هیترهای سری EX  با احتراق پربازده و بدون استفاده از مبرد‌های سمی و خطرناک همچون آمونیاک، HCFC  و CFC  ها که برای لایه ازن مخرب است گردیده؛ چیلرهایی که بدون صدا و ارتعاش به بازار عرضه شده است. مهم‌تر از تمامی قابلیت‌ها، راندمان بی‌نظیر این سری از ماشین‌ها است و بالاترین ضریب عملکرد (COP) را در تمامی ظرفیت‌ها دارا می‌باشد که در مقایسه با مدل‌های متداول با کیفیت جهانی حداقل ۱۱٪ راندمان بیشتر دارد، که خود گویای به کارگیری آخرین فن آوری قرن بیست و یکم است که به مزایای دیگر همچون عملکرد ساده ( پرهیز از پیچیدگی بی مورد)، قابلیت کنترل بالا و نگهداری آسان آن نیز می‌توان اشاره کرد.

هیتاچی با بهره‌گیری از تکنولوژی پیشرفته و خلاقیت ویژه ، نسل جدیدی از چیلرهای جذبی را توسعه داده است.

بالاترین سطح جهانی راندمان (1*)(  COP 1.43)
از آنجائیکه سیستم‌های تهویه مطبوع سهم عمده‌ای از مصرف انرژی در ساختمان‌ها و کارخانه‌ها را دارا هستند، حرکت جهانی رو به گسترش به منظور محدود کردن انتشار گازهای گلخانه‌ای به منظور جلوگیری از گرم شدن کره زمین سبب صرفه‌جویی در مصرف انرژی در اینگونه تجهیزات شده که نقش ویژه‌ای را در

کم کردن انتشار گازهای گلخانه‌ای ایجاد کرده است. شرکت هیتاچی با استفاده از علم و تکنولوژی سرمایشی گرمایشی که در طول سال‌ها بدست آمده است، چیلر هیتر جذبی بازده بالای قدرتمندی را

توسعه داده است که تا حد زیادی مصرف انرژی و هزینه‌های مربوطه را کاهش داده و به سطح بالاترین در جهان به (1*)(  COP 1.43) نائل شده است.

(1*): سری EXH  نوع گاز سوز، دمای آب سرد شده( ۱۵C° -۷°C)

بهینه سازی عالی مصرف انرژی با بالاترین سطح راندمانCop1.43

  • بالاترین سطح کارائی در جهان  (1*)(  COP 1.43)
  • مناسب‌ترین سیستم به منظور حفظ انرژی، کاهش شدید انرژی مصرفی، هزینه راهبری با کارکرد طولانی‌تر ساليانه و کاهش هزینه‌های جاری
  • تلاش در جهت حذف انتشار گازهای گلخانه‌ای و آلاینده‌های زیست محیطی
  • بر اساس طراحی بارهای سنگین

طراحی و ساخت چیلر بازده بالا با بهره جستن از تکنولوژی پیشرفته و خلاقیت ویژه هیتاچی
• مبدل حرارتی صفحه ای بازده – بالا
مبدل‌های حرارتی محلول دما بالا و دما پائین تأثیر مهمی در بازده چیلر جذبی دارند. هیتاچی از مبدل‌های حرارتی صفحه ای با ساختار جوش داده شده و با بازده بالا استفاده نموده است. این ساختار می‌تواند به راحتی به صورت سری متصل شده و سرعت جریان را حتی در زمانی‌که دبی محلول در گردش کم می‌باشد، در سطح بهینه نگاه دارد. بر این اساس می‌توان به بازده بالا و اندازه های کوچک، همزمان دست یافت.
• سیکل تبخیر و جذب دو مرحله ای
دستیابی به بازده بالا با بکار گرفتن سيكل دو مرحله‌ای بخار و جذب ، فراهم شده است. با تقسیم سیكل

 بخار و جذب به دو مرحله (بالا و پائین) و بکار گرفتن سيكل بخار و جذب مرحله پائین در محدوده دمایی آب سرد شده C°11C°-۱۵ و آب خنک کننده C°۳۲ C° -5/34
می توان میزان غلظت محلول را تا حد کارکرد با بار سبک کاهش داد. در این حالت اختلاف غلظت بين ژنراتور و جاذب افزایش یافته و دبی جاذب در گردش، در كل سيكل كاهش می‌يابد. بنابراین با کم کردن دبی محلول در گردش بازده سيكل افزایش می‌یابد و این مسأله علاوه بر اینکه افت حرارتی تابشی را که به علت از دست رفتن حرارت آب خنک کننده ایجاد می‌شود را کاهش می‌دهد؛ بلکه حرارتی (سوختی که برای گرمایش در ژنراتور دما بالا بکار می‌رود را نیز کم می‌کند.

• مبدل حرارتی drain
مبدل حرارتی drain  بين مبرد گرم بازگشتی از ژنراتور دما پائین و محلول خنک برگشتی از جاذب قرار دارد و بنابراین محلولی که باید به ژنراتور دما بالا برود را پیش گرم و میرد گرم برگشتی را خنک نموده که کمک شایانی به افزایش راندمان دستگاه خواهد نمود. فقط سری EXH دارای مبدل حرارتی درین می‌باشد.
“جریان موازی» سبب کوچک شدن ابعاد ماشین و صرفه جویی در مصرف انرژی و اطمینان و آرامش بالا شده است.
سیستم جریان موازی
سیستم جریان موازی جریان محلول ضعیف که از جاذب بیرون آمده است را در خروجی پمپ گردش محلول به دو بخش تقسیم می‌کند و آنها را به صورت مجزا به ژنراتورهای دما بالا و دما پائین می‌فرستد. از آنجائی‌که این سیستم محلول را به صورت مجزا به ژنراتورهای دما بالا و دما پائین می‌فرستد، نیازی به قرارگیری ژنراتور دما بالا در مکانی بالاتر نمی‌باشد، در نتیجه می‌توان ژنراتور دما بالا را در بخش پائین دستگاه اصلی چیلر قرار داد که این موجب کوچک شدن دستگاه می‌گردد. به عبارت دیگر، در سیستم‌های

جریان سری متداول تمام محلول ضعيف يكباره به ژنراتور ده شدن ابعاد دستگاه منجر خواهد شد.
سیستم جریان موازی علاوه بر اینکه اندازه دستگاه را کوچکتر می‌کند، موجب بالاتر رفتن ضریب اطمینان و نگهداری راحت‌ تر سیستم می‌شود.

چهار نتیجه بکارگیری جریان موازی در چیلرهای جذبی ابزوبشن هیتاچی
تکنولوژی سیستم جریان موازی، طی مدت ۳۰ سال از زمانی‌که هیتاچی چیلرهای جذبی دو اثره‌اش را تولید نموده، قابلیت اطمینان بالایش را به اثبات رسانده است.
۱- فشار داخلی پائین در هنگام کار
فشار داخلی ژنراتور دما بالا به غلظت محلول ( Li . Br) ژنراتور دما پائین بستگی دارد. در سیستم جریان موازی، ضعیف‌ترین محلولی که از جانب بیرون می‌آید، ژنراتور دما پائین را تغذیه می‌کند. بنابراین
می‌توان فشار داخلی ژنراتور دما بالا را تا حد زیادی کمتر از فشار اتمسفر نگاه داشت. در نتیجه سیستم می‌تواند در یک سیکلی که مرز فشاری با فاصله کافی نسبت به فشار اتمسفر دارد، کار کند.
۲- امکان حمل در یک مرحله بدلیل اندازه کوچک دستگاه
به دلیل اینکه نیازی به فرستادن محلول از ژنراتور دما بالا به دما پائین نیست، ژنراتور دما بالا می‌تواند به صورت مورب زیر بدنه اصلی دستگاه قرار بگیرد. که منجر به کمتر شدن عرض كل دستگاه می‌شود بنابراین می‌توان آنرا بدون اینکه به چند تکه تقسیم کرد، جابجا و نصب نمود.
۳- صرفه جویی در مصرف انرژی
از آنجائیکه سیستم جریان موازی جریان محلول را به سمت دو ژنراتور ژنراتور دما بالا و دما پائین ) می‌فرستد، میزان محلولی که در مبدل های حرارتی جاری می باشند تقریبا نصف می‌گردد. بنابراین می‌توان با استفاده از مبدل های حرارتی کوچک، تا حد زیادی در انرژی صرفه جویی کرد.

 در نتیجه با این روش طراحی ساده و منطقی می توان در صرفه‌جویی انرژی تأثیر گذاشت.
۴- پایداری و قابلیت اطمینان بالای سیستم
غلظت محلول در ورود به جاذب که در پائین‌ترین دمای خود می‌باشد، در سیستم جریان موازی
نسبت به جریان سری کمتر است و به اندازه کافی از محدوده ته نشین شدن کریستال ها دور می‌باشد. بنابراین سیستم با اطمینان بیشتری و بدون نگرانی کریستالیزه شدن کار می‌کند.
بنابراین به علت اندازه فشرده و کوچک، کل دستگاه را می‌توان بدون اینکه به چند تکه تقسیم کرد جابجا نمود. همچنین قابلیت اطمینان ایجاد شده توسط آببندی هایی که در کارخانه ایجاد شده دچار مشکل نمی‌شود.
“سیستم اختلاف دمای بالا”، صرفه جویی در مصرف انرژی بیشتر و سیستم تهویه مطبوع مناسب‌تر
سیستم تهویه مطبوع با اختلاف دمای بالا
انرژی مصرفی سیستم های تهویه مطبوع، یک سوم تا یک دوم كل انرژی مصرفی یک ساختمان اداری می‌باشد و میزان تهویه هوا و آب مصرفی با افزایش دمای هوای خارج و بالا رفتن بار ساختمان، بالا می‌رود. بر این اساس دستیابی به راه حلی برای کم کردن میزان انرژی مصرفی این سیستم‌ها و کاهش هزینه ها مسأله مهمی می‌باشد. سیستم تهویه مطبوع با اختلاف دمای بالا نسل جدیدی از تکنولوژی تهویه مطبوع بوده که شرکت هیتاچی آنرا توسعه داده است و با استفاده از اینگونه سیستم ها و بدون استفاده از

دستگاه‌های اضافی دیگر، هزینه‌های مصرف انرژی را پائین آورده است.
خصوصیات سیستم تهویه مطبوع با اختلاف دمای بالا
به طور کلی یک سیستم جذبی مرکزی تشكيل شده است از دستگاه‌های تهویه مطبوع (هواسازها، فن کویل و …)، چیلر جذبی و برج خنک کننده که با لوله‌ها و کانال‌های مختلف به هم متصل می‌شوند و دمای اتاق را طبق دمای آب و هوایی که در سیستم در گردش است تنظیم می‌کند. سیستم تهویه مطبوع با اختلاف دمای بالا، اختلاف دمای بین آب سرد شده خروجی و برگشتی را افزایش داده تا دبی آب در
گردش کم شود. برای این منظور دمای خروجی آب خنک کننده بیشتر شده تا اختلاف دمای مورد نظر بیشتر شود و میزان توان مصرفی مورد نیاز برای انتقال آب خنک کننده کمتر می‌شود.

تعمیر و نگهداری تاسیسات حرارتی برودتی 09127751882

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *