برای درمان خروپف شبانه این روش ها را امتحان کنید

خروپف صدایی خشک و خشنی می باشد که گاهی بم و یا ظریف است، خروپف از لرزش بافت های آرام گرفته و خوابیده ی بدن با گذشتن جریان هوا اتفاق می افتد، گاهی این خروپف دلیل مشکل در سیستم سلامتی بدن می باشد، از جمله چاقی، و مسدود بودن مجراهای تنفسی، و بیماری هایی در رابطه با بینی و حلق است، در این مطلب با درمان خروپف شبانه همراه ما باشید.

همه ی ما زمان هایی در زندگی دچار خروپف می شویم و این عادی است، حالا شاید دلایلی مانند بلندی بالشت زیر سر یا .. باشد، اما گاهی این صدای خشک طولانی مدت و ماندگار است و یک فرد ممکن است سال ها دچار این مشکل باشد و شریک زندگی او و یا هم اتاقی و اطرافیان او که باید با این مشکل کنار بیایند اما مگر می شود!

از آزاری که صدای خروپف شبانه برای اطرافیان هنگام خواب ایجاد می نماید، بگذریم این مشکل برای طولانی مدت نشانه ی بروز یک اختلال در روند سلامتی می باشد، که حتما باید پیگیری گردد، برای درمان این عارضه یا به بیانی این بیماری دو روش درمان خانگی و درمان پزشکی وجود دارد که در این مطلب به شما عزیزان معرفی می گردد.

برای کسانی که دارای خروپف شدید نمی باشند و خروپف های آنها دائمی نبوده و نشانگر خطر جدی نیست، می توانند عوض بهره گیری از انواع گجت و ماسک هایی که ضد خروپف نامیده می شوند، با چند روش با محصولات طبیعی در خانه به سراغ حل مشکل بروید.

پودر زردچوبه

یکی از راه های طبیعی به منظور درمان خروپف شبانه استفاده از پودر زردچوبه است بنابراین، دو قاشق چای خوری پودر زردچوبه را به یک لیوان شیر گرم بیفزایید و نیم ساعت پیش از خوابیدن آن را بنوشید  که به منظور دریافت نتیجه بهتر از این روش هر شب کمک بگیرید.

بابونه

استفاده از بابونه نیز به منظور درمان خروپف بسیار مناسب است از این رو، یک قاشق غذا خوری گل بابونه یا چای کیسه ای بابونه را به یک فنجان آب جوش افزوده و اجازه دهید به مدت پانزده دقیقه بماند سپس به آن یک قاشق چای خوری عسل افزوده و پیش از خوابیدن بنوشید.

داروی اسانس آویشن

همانطور که می دانید وضعیت خرناس با احساس خستگی بدتر می سود که استفاده از اسانس آویشن کمک زیادی به رفع خستگی کرده و باعث کاهش خر خرد کردن در خواب می شود

روغن اکالیپتوس

این روغن باعث از بین بردن مخاط بینی شده و کمک زیادی به باز شدن راه هوایی می کند و همچنین یک ضد التهاب است که باعث از بین بردن تورم پوشش داخلی مجاری بینی می شود.

 روغن زیتون دست نخورده و صاف با عسل

کمی روغن زیتون اصل و طبیعی قبل از خواب، مجراهای عبور هوا را آرام می کند، و نیز باعث می شود تا بافت های گلو موقع خواب مسدود نگردد، برای نتیجه بهتر می توانید یک قاشق روغن زیتون طبیعی را با کمی عسل مخلوط کنید و پیش از خوابیدن آن را میل نمایید، این عمل را هر شب به طور مرتب انجام دهید.

مداوای خروپف شبانه با تغییر سبک و روش زندگی

عسل و چای زنجبیل

زنجبیل برای درمان التهابات مناسب بوده و خاصیت ضد باکتریایی دارد، این ماده با زیاد نمودن مقدار بزاق، گلو را آرامش می بخشد و از بروز خروپف جلوگیری می کند، ۲ بار در طول روز چای زنجبیل با عسل نوش جان نمایید و یک بار برای همیشه از خروپف نجات پیدا کرده و با آن خداحافظی کنید.

روغن آویشن

هنگام خواب، بافت های بدن نیز به استراحت نیاز داشته و به خواب می روند، که وقتی آنها خواب اند با گذشتن هوا صدای زبر و خشکی به وجود می آید که به آن خروپف می گویند، روغن آویشن مانند آبی بر روی آتش عمل می کند و مشکل را خیلی خوب و عالی درمان نموده، نتیجه دلخواه را عاید شما می کند، ۴ تا ۶ قطره روغن آویشن و ۴ – ۶ قطره روغن زیتون و یا روغن نباتی را با یکدیگر ترکیب کرده و هر شب پیش از خوابیدن به پاهای خود بمالید.

موز، پرتقال و آناناس

یکی از روش های از بین بردن خروپف، خوابی خوب و راحت می باشد، که بسته به میزان «ملاتونین» همان هورمون خواب آلودگی در بدن متغیر است، این هورمون در میوه هایی مانند موز، پرتقال و آناناس به فراوانی وجود دارد، که جهت جلوگیری از خروپف می توانید از این میوه ها بهره ببرید.

درمان خروپف شبانه با انواع روش های ساده و کاربردی در منزل

ترب کوهی، سیر و پیاز

مرکباتی همچون سیر و پیاز و ترب کوهی از خشکی بینی جلوگیری می کنند، و در نتیجه راه تنفس را باز نموده و از احساس خفگی کم می کند، با بررسی های علمی ثابت گردیده است که این مواد خوراکی از میزان ورم لوزه کم کرده و در نتیجه از عارضه آپنه خواب پیشگیری می نماید، برای رسیدن به این نتیجه پیاز، سیر و ترب کوهی را پیش از خواب به هر نوعی که دوست دارید بخورید، برای خوش خوراک شدن می توانید به غذای خود بیافزایید.

شیر سویا

انواع فراورده های لبنی با زیاد کردن خلط، خروپف را شدید می نماید، بعضی از پروتئین هایی که در شیر گاو وجود دارند، به دلیل حساسیت فرد را دچار خفگی نموده و مجرای تنفسی را می بندد، و باعث افزایش خروپف فرد می شود، پیشنهاد می گردد از شیر سویا به جای شیر لبنی استفاده گردد.

مداوای خروپف با ایجاد سبکی نو در زندگی

اغلب اوقات خروپف بحث مهمی نیست و با ایجاد تحول در روش زندگی و انجام چند نکته مشکل از بین می رود و رجوع به پزشک ضروری نمی باشد، نکات زیر را در روزمرگی خود رعایت کنید، تا بهبودی در خروپف را مشاهده نمایید.

 • هنگام خواب به روی پهلو باشید.
 • ارتفاع آن قسمتی از تخت را که روی آن سر خود را می گذارید، افزایش دهید.
 • اگر وزن شما از حد تناسب زیاد است، مقدار وزنی که زیادی است را با ورزش یا رژیم غذایی سالم کم کنید.
 • شکل دماغ شما اگر به گونه ای است که مشکل برای تنفس ایجاد می کند، پس باید به فکر اصلاح شکل آن باشید.
 • اگر دارای حساسیت مزمن می باشید، حتما برای مداوای آن اقدام کنید.
 • از کشیدن سیگار بپرهیزید.
 • به هیچ وجه از داروهای آرام بخش پیش از خوابیدن استفاده نکنید.
 • ساعات خواب شما باید به موقع و منظم، و میزان خواب شما باید کامل باشد.

ورزش و قرار دادن توپ تنیس

برای کتر شدن خروپف شبانه با ورزش نمودن در جهت پیشبرد سلامتی و همچنین کاهش میزان خروپف گامی برداشته باشیم، قبل از خواب قرار دادن یک توپ تنیس در انحنای کمر می تواند تاثیر گذار باشد، هرچند زیاد قابل تاکید و اطمینان نمی باشد.

مداوای خروپف شبانه با گیاهان دارویی و مواد خوراکی مفید

رفع خروپف شبانه با راه های پزشکی

چنانچه پس از انجام روش های درمانی با محصولات طبیعی در منزل به نتیجه ای نرسیدید، و ایجاد تحول در روش زندگی روزمره نتوانست خروپف شما را از بین برده و یا کاهش دهد، حتما باید موضوع را جدی بدانید و برای درمان به دکتر مراجعه نمایید که پزشک به امکان زیاد چند روش درمانی را توصیه می کند:

 • اورال اپلاینس

اورال اپلاینس نوعی از تولیدات بهداشتی دندان و دهان می باشد و نقش آن موقعیت زبان، فک و کام را به خوبی حفظ نموده که منجر به باز ماندن راه نفس کشیدن می گردد، اما در کنار این مزایا مضراتی هم ممکن است مانند: احساس درد در قسمت هایی از صورت و فک، ترشح آب دهان به مقدار زیاد، احساس خشکی در دهان داشته باشد.

معالجه خروپف شبانه با تغییر در نوع سبک زندگی

 • «CPAP» فشار مثبت دائم مجرای هوایی

پزشک ماسکی را با عنوان ماسک ضد خروپف را به شما ارائه می دهد، که هنگام خوابیدن آن را بر روی صورت قرار می دهید، این روش یکی از بهترین و قطعی ترین روش های درمان خروپف شبانه می باشد، ولی این روش به دلیل صدایی که تولید می کند و همچنین وجودش بر روی صورت خود ناراضی بوده و آن را نمی پسندند.

درمان خروپف شبانه با دو روش خانگی و پزشکی به آسانی

 • جراحی های قسمت بالایی مجرای هوایی

روش های متفاوت بسیاری برای باز کردن راه هوایی وجود دارد، مثلا در راه درمانی «اوولوپالاتوفارینگوپلاستی» شبیه لیفت گلو، قسمتی از بافت زاید را هنگام بیهوشی فرد توسط جراحان متبحر این کار برداشته می شود.

معالجه خروپف شبانه خفیف با انجام کارهایی ساده و اولیه

روش دیگری با عنوان« ماگزیلوماندیبولار» برای باز کردن مجرای تنفسی وجود دارد، که فک بالا و پایین را به جلو حرکت دهید.

علاج خروپف شبانه همسر خود با بهره گیری از طب سنتی در منزل

راه های جلوگیری از خروپف

به منظور جلوگیری از خرناس روش خاصی وجود ندارد و در واقع عوامل زیادی باعث ایجاد این مشکل می شود که به منظور پیشگیری از آن سبک زندگی را باید تغییر دهید از این رو بهتر است موارد زیرا را رعایت کنید تا کمتر دچار خروپف شوید.

 • کم کردن وزن
 • خوابیدن به پهلو
 • نوشیدن آب فراوان
 • تغییر رژیم غذایی (موادی مانند لبنیات و محصولات گلوتن باعث التهاب بافت بینی و گلو می شوند)