خانه » دانستنی های کهکشان راه شیری و اطلاعات جالب و عجیب درباره آن

منظومه شمی یکی از هزاران سیستم ستاره ای کهکشان راه شیری است و حتی این کهکشان یکی از میلیاردها کهکشان در دنیا می باشد. در ادامه مطلب قصد داریم شما را با دانستنی های کهکشان راه شیری که جالب و عجیب هستند آشنا نماییم.

آشنایی با دانستنی های کهکشان راه شیری

در کهکشان راه شیری منظومه شمسی قرار دارد. این کهکشان در آسمان صاف و تاریک به دور از هر آلودگی نوری، شبیه یک نوار شیری رنگ در گستره آسمان دیده می شود. این نوار در حقیقت شامل میلیاردها ستاره می باشد که با چشم غیر مسلح قادر به تفکیک نیست.

به احتمال قوی کهکشان راه شیری از نوع مارپیچی بوده و کره زمین به عنوان عضوی از منظومه شمسی در یکی از بازوهای مارپیچی آن جای دارد. می توان گفت کهکشان راه شیری عمیق ترین و خارق العاده ترین بخش فضا را به خود اختصاص داده و کره زمین نیز در آن قرار دارد.

کهکشان راه شیری ۴ بازو دارد و به صورت مارپیچ است البته یک سیاه چاله بزرگ هم در مرکز آن حضور دارد. در طول سال های متمادی دانشمندان به تحقیق و تفحص در مورد این بخش از فضا پرداخته اند. حقایق و دانستنی های بی شماری درباره کهکشان راه شیری وجود دارد که با آگاهی از آن ها هم شگفت زده شده و هم نکات علمی بسیاری را فرا خواهید گرفت.

به دلیل اهمیت کهکشان راه شیری خوب است که آگاهی خود را در این زمینه افزایش دهید. باید دانست که سیاره ای که ما در آن زندگی می کنیم تنها ذره کوچکی از این کهکشان بوده و منظومه شمسی یکی از هزاران سیستم ستاره ای کهکشان راه شیری محسوب می شود. و حتی این کهکشان خود جزو میلیاردها کهکشان دنیا می باشد.

اگر مایلید تا با دانستنی های جالب و شگفت انگیز کهکشان راه شیری آشنا شوید با ادامه مطلب همراه ما باشید.

پیشینه کهکشان شیری به اندازه قدمت دنیا است.

تعجبی ندارد که عظمت و زیبایی کهکشان راه شیری قدمتی دیرینه داشته باشد. قدمت دنیا تقریبا ۱۳.۷ میلیارد سال تخمین زده شده و کهکشان راه شیری نیز نزدیک به ۱۳.۶ میلیارد سال عمر دارد. البته این کهکشان در طی زمان بزرگتر شده و اصلا قابل مقایسه با دوران اولیه اش نیست.

داشتن بیش از ۲۰۰ میلیارد ستاره

به طور باورنکردنی کهکشان راه شیری عظیم و پویا بوده و بیشتر از ۲۰۰ میلیارد ستاره را در خود جای داده است. این رقم به حدی زیاد است که حتی نمی توان آن را متصور شد. اما نسبت به دیگر کهکشان ها، کهکشان راه شیری در حقیقت اندازه متوسطی دارد. برای قابل فهم شدن این موضوع جالب است بدانید بزرگترین کهکشان شناخته شده فضا بیش از ۱۰۰ تریلیون ستاره را با خود همراه داشته در حالی که کهکشان های کوچکتر حدود ۱۰ میلیارد ستاره را با خود همراه دارند. این نشان می دهد که کهکشان ها تا چه اندازه عظیم و پهناور هستند.

تشکیل شدن از دیگر کهکشان ها

در واقع کهکشان راه شیری از دیگر کهکشان ها تشکیل شده است. این کهکشان از آغاز به این شکل مارپیچی که تحسین انسان را برانگیخته نبوده است. در حقیقت آنچه سبب شده کهکشان به این ابعاد و شکل برسید آن است که سایر کهکشان ها به طور تدریجی و مداوم به درون آن کشیده شده اند.

به طور مثال این کهکشان قبلا کهکشان کوتوله قوس را به درون خود فرو برده و بعد از آن هم به تدریج به بزرگتر شدن ادامه داده است.

داشتن ۴ بازو

کهکشان راه شیری یک کهکشان مارپیچی با برجستگی در وسط بوده و شامل چهار بازوی اصلی است که آن را احاطه نموده اند. حدود ۲/۳ کهکشان های دنیا، مارپیچی هستند. کهکشان راه شیری همانند منظومه شمسی همیشه در حال چرخش است. منظومه شمسی با سرعت ۸۳۰ هزار کیلومتر در ساعت به دور کهکشان راه شیری چرخیده و با این سرعت ۲۳۰ میلیون سال زمان می برد تا به دور کهکشان یک دور کامل بزند.

قطر این کهکشان ۲۰۰ هزار سال نوری است و جرمی برابر با ۴۰۰ میلیارد تا ۷۸۰ میلیارد برابر جرم خورشید دارد که به عقیده دانشمندان ۹۰ درصد از این جرم مربوط به ماده تاریک می باشد. در اطراف کهکشان هاله بزرگی از گاز گرم وجود دارد که صد‌ها هزار سال نوری امتداد یافته و با اینکه این هاله به بزرگی مجموع تمام ستارگان کهکشان می باشد، ولی تنها ۲ درصد کهکشان، ستاره دارد.

همچنین در قلب کهکشان یک تحدب یا برجستگی وجود دارد که دارای گاز، ستاره ها و گرد و غبار بسیار غلیظی است که نمی توان آن را مشاهده کرد چه رسد به این که بخواهیم آن طرف این برجستگی را مشاهده کنیم.

مارپیچ بودن

تا مدت ها تصور بر این بود که کهکشان راه شیری همانند یک پنکیک صاف است، ولی مطالعات جدید نشان داد که این کهکشان در واقع مارپیچ است. هر چه ستاره ها از مرکز کهکشان دورتر شوند، بیشتر پیچ و تاب خورده و شبیه شکل S انگلیسی می شوند.

در ضمن با وجود تایید شدن پیچ و تاب کهکشان راه شیری، ولی تنها کهکشان دنیا نیست که به این گونه است. در حالی که چنین الگویی برای کهکشان ها رایج نبوده، ولی ستاره شناسان تایید نموده که ده ها کهکشان در دنیا دارای الگوی مارپیچی و پیچ و تاب دار هستند.

وجود سیاه چاله عظیم در مرکز کهکشان

از دانستنی های جالب دیگر در مورد کهکشان راه شیری حضور سیاه چاله ای عظیم در قلب کهکشان می باشد. دانشمندان عقیده دارند که اکثر کهکشان ها البته نه همه آن ها دارای یک سیاه چاله کلان جرم در مرکز خود هستند. کهکشان راه شیری هم یکی از آن ها می باشد که سیاه چاله ای با جرم ۴ میلیون خورشید در مرکز آن واقع شده است.

سیاه چاله سرگردان

تحقیقات نشان داده که سیاه چاله ای نادر به اندازه سیاره مشتری در اطراف کهکشان راه شیری سرگردان است. این اطلاعات از رصد خانه با ۶۶ تلسکوپ در صحرای آتاکاما شمال شیلی به دست آمده است.

قرار داشتن زمین در مرکز کمربند حیات کهکشان راه شیری

باید دانست ناحیه سبز رنگ در کهکشان راه شیری کمربند حیات نامیده می شود. در دو دهه قبل ستاره شناسان برای درک طریقه تکامل کهکشان بر مبنای ۴ اصل اساسی برای تشکیل حیات پیشرفته مدل سازی هایی را مطرح نمودند. وجود تقریبا ۴ هزار سیاره شبیه زمین و حدود ۳ هزار سیستم ستاره ای در کهکشان راه شیری به تایید رسیده است.

بیشتر از صدها مورد از این سیستم های ستاره ای شامل بیش از یک سیاره بوده که در کمربند حیات کهکشانی جای دارند و تردیدی نیست که بیشتر آن ها هنوز کشف نشده اند. البته زمین در مکان عالی نزدیک مرکز کمربند حیات کهکشانی قرار داشته و جالب تر این که کمربند حیات کهکشانی فقط ۱۰ درصد کل ستاره های راه شیری را شامل می شود.

در پایان از همراه شما سپاسگزاریم. همچنین در صورت تمایل برای آشنایی با دانستنی های علمی درباره خورشید و دانستنی های کره زمین روی لینک ها کلیک کنید.

منبع : آرگا

برچسب :