خانه » 10 خانۀ برتر سال ۲۰۲۳ از نظر طراحی و معماری انتخاب شدند+ تصاویر

به گزارش سایت طلا، در این جا، فهرستی از ده خانۀ برتر سال ۲۰۲۳ به انتخاب یکی از معتبرترین وبسایت‌های معماری دنیا را ملاحظه می‌کنید.

یک مدرسه‌ی تغییرکاربری داده‌شده در پولیا و یک خانه مسکونی کنار کوهستان در جزیرۀ کرت جزو ۱۰ خانه برتری هستند که سال ۲۰۲۳ نظر خوانندگان و هیات تحریریۀ وبسایت معتبر دِزین را به خود جلب کردند.

ملاک انتخاب این خانه‌ها صرفا شکل ظاهری آن‌ها نیست، گرچه این نکتۀ مهمی در انتخاب بوده است. جنبه‌های دیگری همچون سازگاری با چشم‌انداز، خلاقیت و استفادۀ مناسب از فضا نیز از ملاک‌های تاثیرگذار در انتخاب بهترین خانه‌های سال 2023 بوده‌اند.

خانه هنرمند انیمه‌ساز، ژاپن

خانه یک هنرمند ژاپنی طراح مانگا و انیمه، بدون تردید عجیب‌ترین خانه‌ای است که امسال در دزین معرفی شده است. هدف از طراحی این اقامتگاه که با یک نمای مورب حالتی باروح و سرزنده پیدا کرده، القای حس برخاستن خاک از زمین بوده است. داخل خانه، طرح کف اتاق‌ها متفاوت است تا به رغم باریک بودن نقشه آن در توکیو، فضا و انعطاف‌پذیری به حداکثر برسد.

کازولار اسکارانی، ایتالیا،

تنها منزل موجود در این فهرست که از یک ساختار قبلا موجود برای بازسازی استفاده کرده، کازولار اسکارانی است که استودیوی اندرو تروتر آن را از اسکلت یک مدرسه متروکه قرن نوزدهمی در پولیای ایتالیا ساخته است. این استودیو با سطوح قابل‌لمس، اثاثیه خاکی‌رنگ و سقف‌های طاق‌دار مشخص و متمایز می‌شود.

خانه‌ای در کوآنگ یِن، ویتنام

خانه‌ای با سقف کاشی‌کاری‌شده‌ی بسیار بزرگ در کوآنگ یِن، بیش از هر خانه دیگری که امسال در دزین معرفی شد، بازدید داشته است. این خانه ویتنامی توسط استودیوهای محلی Ra. atelier و Ngo + Pasierbinski طراحی شده تا باغ موجود یک خانواده را به فضایی مناسب برای اجتماعات بزرگ تبدیل کند. از جمله ویژگی‌های برجسته این خانه، یک اتاق نشیمن با ارتفاع دوگانه است که مستقیماً کنار یک برکه قرار دارد و تا حدی توسط برآمدگی سقف سایه‌دار شده است.

خانه سالتویگا، نروژ

دورریزهای چوب بلوط، نمای بیرونی سالتویگا را پوشانده است، خلوتگاهی کم‌ارتفاع برای آخر هفته که معماران کولمان بوی، آن را در ساحل لیلسَند ساخته‌اند. این روکش متمایز زمانی انتخاب شد که استودیو فهمید برند دانمارکی کفپوش Dinesen دارای حجم زیادی چوب دورریز است. ویکتور بوی، از بنیانگذاران این استودیو، به دزین گفته است: «موضوع، استفاده از مصالح در دسترس است، تلاش برای یافتن مواد زیبا بدون کلیک روی دکمه سفارش در رایانه.»

کاسا آلفرز، مکزیک، لودویگ گادفروی

این قصر بتنی عجیب و غریب در مکزیک ساخته لودویگ گودفروی به عنوان مکعبی که انگار روی زمین و میان درختان جنگل سقوط کرده، توصیف شده است. یکپارچگی و غیرقابل نفوذ به نظر رسیدن این خانه با استفاده از بتن شکل یافته است، اما جزئیات غیرعادی خانه مانند گذرگاه بیرون‌زده، طاقک پیش‌آمده ظریف و پنجره‌هایی با اندازه‌های نامنظم به تعدیل تاثیر بصری آن کمک کرده‌اند.

خانه‌ای در خیابان سائو فرانسیسکو د بورخا، پرتغال

کاشی‌های سبز دست‌ساز طبقات بالایی خانه را پوشاندند، خانه‌ای که معماران باک گوردون آن‌ها را در ردیفی از ساختمان‌ها در لیسبون قرار دادند. معماران امیدوارند کاشی‌ها با اینکه از جزئیات همسایه‌های خود الهام گرفتند، بتن مورد استفاده برای سازه را پنهان کرده و به تلطیف ترکیب خانه کمک کنند. «به رغم برخی تغییرات جزئی، بیشتر ساختمان، نمای سنتی پرتغالی گچ‌کاری یا کاشی‌کاری‌شده با منافذ را حفظ کرده است. کاشی‌ها حضور بتن را معتدل کرده و در تداوم با محیط اطراف عمل می‌کنند.»

خانه شیاطین گلن، کانادا

هدف استودیوی ای‌سی این بود که این خانه کانادایی را به عنوان یک ساختمان کشاورزی با پوشاندن آن با فلز شیاردار، تغییر دهد. این خانه با سقف نوک‌تیز شیب‌دارش که آماده برای بارش مقدار زیادی برف در زمستان شبه‌جزیره بروس طراحی شده، متمایز است.

خانه و استودیوی اسپروس، بریتانیا

این اقامتگاه که در جوایز دزین ۲۰۲۳ به عنوان خانه شهری سال نامگذاری شده، یک فضای خالی در ردیفی از خانه‌های پلکانی در لندن را اشغال کرده است. این خانه از چوب چندلایه (CLT) ساخته شده و با تخته‌های چوبی پوشانده شده که معمار آن یعنی استودیوی Ao-ft گفته است هدف آن، هماهنگی همزمان با نمای خیابان و در عین حال افزودن علاقه و لذت بوده است.

خانه چوبی کنار دریاچه، آلمان

برای ساخت این خانه آلمانی توسط معماران اپلز هم از چوب چندلایه استفاده شده که با فرم‌های جعبه‌ای و سقف شیب‌دار آن مشخص و متمایز می‌شود. پوششی از صنوبر سیاه‌رنگ با فضای داخلی روشن خانه در تضاد است، جایی که ساختار چوبی آن به رنگ سفید است و نور آن را پنجره‌های بزرگ تامین می‌کنند.

اوُ لوفوس، یونان

طراحی خانه‌ای که نسبت به محیط اطراف خود متواضع و محترم باشد، هدف پروژۀ اوُ لوفوس بود که استودیوی معماری Block722 امسال در جزیرۀ کرت آن را تکمیل کرد. این خانه‌ی پوشیده از سنگ برای رسیدن به این هدف، به بلوک‌هایی تقسیم شده که در دامنۀ محلی کوهستانی قرار گرفته‌اند و با سقف‌های سبز پوشیده شده تا به ترکیب شدن آن با محیط کمک شود.