خانه » اولین شاگرد مشهور بروس لی در هالیوود چه کسی بود؟


بروس لی به بسیاری از سلبریتی های هم دوره خود کونگ فو آموخت اما اولین کسی که بروس لی به او هنرهای رزمی آموخت چه کسی بود؟

سال ها پیش از رسیدن به شهرت به عنوان یک چهره افسانه ای در دنیای سینما و هنرهای رزمی، بروس لی با آموزش کونگ فو به برخی از بازیگران، کارگردانان، فیلمنامه نویس ها و موسیقیدانان، در دنیای هالیوود نامی برای خود دست و پا کرده بود.

نقش بروس لی به عنوان مربی کونگ فو در دهه ۱۹۶۰ بیشترین سهم را در درآمد او داشت. از آنجایی که این نابغه هنرهای رزمی در دنیای بازیگری موفقیت چندانی کسب نکرده بود، بخش زیادی از وقتش را به آموزش دیگران در زمینه های عرفانی و فیزیکی کونگ فو اختصاص داد.

41

در آن سال ها، لی مدارس کونگ فوی متعددی را راه اندازی کرده و سبک خاص خود از این ورزش رزمی را به شاگردانش آموزش می داد که جیت کان دو نام داشت. با گذشت زمان، بروس لی توجه بسیاری از ستارگان هالیوود را به خود جلب کرد که سعی داشتند کونگ فو را از او یاد بگیرند.

در نتیجه بروس لی دوستی ها و ارتباطات طولانی و مستندی را با سلبریتی های مشهوری مانند استیو مک کویین، جیمز کابورن، رومن پولانسکی، جیمز گارنر، لی ماروین، استریلینگ سیلیفانت و کریم عبدالجبار ترتیب داد.

بر اساس آنچه در کتاب Bruce Lee: A Life  از متیو پولی آمده است، شهرت بروس لی در زمینه آموزش هنرهای رزمی به سلبریتی ها با ویک دامون آغاز شد. دامون خواننده یک گروه مشهور موسیقی بود که در دهه ۱۹۵۰ در اوج شهرت قرار داشت.

42

43

44

او علاوه بر ترانه سرایی برای چند فیلم، مجری گری چند برنامه تلویزیونی را بر عهده داشته و خود نیز در چند فیلم بازی کرده بود. تا پیش از دیدار با دامون، بروس لی نتوانسته بود هیچ سلبریتی دیگری را به شاگردی بپذیرد.

به توصیه دوستانش، لی تصمیم گرفت به دنبال شاگردان برجسته تری بوده و نرخ دستمزدش را بالاتر ببرد. پولی در کتاب خود نوشته است که تنها با اخذ دستمزدهای بالا بود که لی توانست توجه ستارگان هالیوود را به خود جلب کند.

این تاکتیک زمانی موثر واقع شد که یک آرایشگر معروف به نام جی سبرینگ- از نزدیکان بروس لی و ویک دامون- بین این دو ملاقاتی ترتیب داد، پس از آنکه دامون در لاس وگاس اجرا داشت.

دامون که با دنیای بوکس آشنا بود اما اطلاعات چندانی در مورد کونگ فو نداشت، شیفته سبک شخصی هنرهای رزمی بروس لی شده و به مدت یک سال تحت نظر او آموزش دید.

45

ویک دامون

46

47

استیو مک کویین و جیمز کابرن در مراسم تدفین بروس لی

پولی در کتابش می نویسد که به ادعای خود دامون، حرفه خوانندگی اش نیز از رابطه اش با بروس لی منتفع شده است. به گفته دامون، تکنیک های ریلکسیشنی که از لی یاد گرفته بود به او کمک کرده که خواننده بهتری باشد.

پس از آن بود که ستارگان مشهورتر هالیوودی مانند مک کویین و کابرن خواستند که جیت کان دو را یاد بگیرند و مبالغ بالایی برای جلسات آموزشی بروس لی پرداختند.

بدین ترتیب بود که در عرض تنها چند ماه، ویک دامون از تنها شاگردِ سلبریتی بروس لی به یکی از شاگردان سلبریتی او تبدیل شد. مک کویین و کابرن از سلبریتی های مشهوری بودند که در مراسم تدفین بروس لی حضور داشته و تابوت او را حمل کردند.

منبع: روزیاتو