خانه » اگر پای صندوق رای نرویم یعنی هزینه‌ هایی که برای انقلاب شده را نادیده می‌گیریم


عضو حقوقدان شورای نگهبان گفت: وظیفه ماست که اجازه ندهیم دشمن مردم را نسبت به نظام جمهوری اسلامی و صندوق‌های رای دلسرد کند.

 

به گزارش تسنیم، عباسعلی کدخدایی، عضو حقوقدان و رئیس پژوهشکده شورای نگهبان در مراسم بزرگداشت شهید محراب آیت‌الله مدنی ‌اظهار داشت: افتخار دارم در جشن انقلاب در استان خاستگاه دین، علم، هنر و تمدن هستم، در استانی عالم‌پرور با عالمان متدین و بزرگواری، چون شهید آیت‌الله مدنی و شهید آیت‌الله قدوسی که نمونه مقاومت، علم و ایثار بودند و همچنین بزرگانی که در حوزه علم و اندیشه برخاسته از منطقه همدان بودند.

 

وی با اشاره به مجاهدت مجاهدانی، چون خانم دباغ و شهید همدانی در راه استقرار و استمرار نظام جمهوری اسلامی ایران گفت: امیدوارم خداوند همواره نعمتش را بر این منطقه جاری کند و همچنان مردم همدان در پای انقلاب استوار باشند.

 

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه خوشبختانه امسال جشن پیروزی انقلاب اسلامی را به اعیاد رجبیه و شعبانیه گره زدیم و باید قدردان خداوند باشیم که بار دیگر شاهد برگزاری سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی هستیم، عنوان کرد: این پیروزی مهم را به 11 اسفند روز سرنوشت‌ساز و انتخابات هم گره خواهیم زد و مردم بار دیگر برای تعیین سرنوشت خود پای صندوق رای خواهند آمد.

 

وی با بیان اینکه امروز بزرگترین جهاد و مبارزه با دشمن دعوت مردم به حضور در پای صندوق رای است، افزود: نظام انقلاب اسلامی نظامی متکی بر مردم بوده و اگر به فرمایش‌های امام (ره) توجه کنید، می‌بینید که بار‌ها بر این موضوع تاکید داشتند.

 

کدخدایی خاطرنشان کرد: امام خمینی (ره) تا پایان عمر مبارک خود آنچه بر زبان جاری می‌کردند اتکا به مردم بود؛ اوج این اندیشه ایشان در حوزه نظام‌سازی در انقلاب اسلامی بوده است و مقام معظم رهبری نیز، نه تنها به عنوان رهبر سیاسی بلکه به عنوان اندیشمند سیاسی در جهان، بر نقش مردم تاکید دارند و بار‌ها به این مهم اشاره کرده‌اند که برخی از این موارد در رسانه‌ها تبیین شده و برخی به خوبی تبیین نشده و باید بپذیریم که حق این مطلب آنطور که باید ادا نشده است.

 

این عضو حقوقدان شورای نگهبان با بیان اینکه امام (ره) نوع نظام سیاسی ما را در روز‌های اول انقلاب با مراجعه به آراء مردم مشخص کردند و این در حالی بود که خیلی‌ها می‌گفتند فعلا برای این کار زود است و همچنین از ابتدای پیروزی انقلاب اصرار به تدوین قانون اساسی داشتند که خوشبختانه در فاصله کمی از پیروزی انقلاب اسلامی، قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تدوین و تصویب شد.

 

رئیس پژوهشکده شورای نگهبان با اشاره به اینکه نگاه حضرت امام (ره) به مردم در اصل ششم قانون اساسی به خوبی بیان شده است افزود: در تمام ساختار سیاسی ما نقش مردم بسیار پررنگ است و قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، به عنوان یک قانون مترقی، نقش مهمی برای مردم در نظر گرفته است و تمام مقامات سیاسی کشور مستقیم یا غیرمستقیم توسط مردم انتخاب می‌شوند.

 

وی تصریح کرد: مردم با انقلاب خواستار استقلال و آزادی و حکومت اسلامی بودند، بنابراین این سه مطلوب در قانون اساسی متبلور شده است، هم آنجایی که احکام اسلامی لحاظ شد و هم آنجا که نظام با اتکا به آرا اداره باید می‌شد.

 

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه مردم در رژیم شاهنشاهی هیچ نقشی نداشتند و حتی شاه هم با همه تبلیغاتی که داشت اختیاری از خود نداشت، ادامه داد: اگر خاطرات رجال رژیم شاه را مطالعه کنید این مسائل را متوجه می‌شوید؛ خاطرات علم را ببینید که چطور شاه با هرکسی که ملاقاتی داشت و هر تصمیمی می‌گرفت باید سفرای انگلیس و شوروی را صدا می‌زدند و گزارش کار داده می‌شد.

 

وی با بیان اینکه وقتی مردم با صندوق رای رئیس جمهور خود را انتخاب می‌کنند، او هم دیگر مجبور نیست به اجنبی پاسخ دهد و دشمنی‌های استکبار با ایران به خاطر همین است، افزود: امروز جوانان ما با همت خود تحت تدابیر مقام معظم رهبری افتخارات زیادی کسب کردند و مقام معظم رهبری هم اگر می‌فرمایند به قله نزدیکیم به خاطر اشراف به این مسائل است. امروز با وجود تحریم‌ها روی پای خود ایستاده‌ایم و دشمن هم در این 45 سال یک لحظه از توطئه دست نکشیده و به هر شکلی برای زمین زدن انقلاب اسلامی تلاش کرده است، اما بی‌تردید رمز پیروزی انقلاب اسلامی و استمرار آن متکی بودن به مردم است.

 

این عضو حقوقدان شورای نگهبان با اشاره به اینکه انتخابات در پیش است و مثل همیشه توطئه‌های دشمنان برای عدم حضور مردم در پای صندوق‌های رای دیده می‌شود، ادامه داد: این همه شبکه فارسی‌زبان ایجاد شده تا علیه نظام اسلامی کار کنند؛ کدام یک برای گفتن واقعیت شکل گرفته است؟! پاسخ این است، هیچ کدام.

 

وی با تاکید به اینکه باید مراقب توطئه‌های دشمن باشیم و بدانیم چه کسانی با چه نیتی با مردم ما دشمنی می‌کنند، افزود: مهمترین موضوع امروز مشارکت مردم در انتخابات است، مقام معظم رهبری همواره بر مشارکت مردم تاکید کردند و امسال هم در ابتدای سال به چهار راهبرد مشارکت، رقابت، سلامت و امنیت در انتخابات اشاره داشتند.

 

کدخدایی با بیان اینکه همیشه شاهد حضور گسترده مردم در انتخابات بوده‌ایم چراکه مردم به شهدا و امام (ره) و رهبر خود لبیک گفته و می‌گویند، افزود: امروز دشمن به دنبال این است در جامعه القا کند که انتخابات در سرنوشت مردم تاثیری ندارد در حالی که مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری دو نهادی هستند که بی‌تردید در سرنوشت ما موثرند و این وظیفه ماست که اجازه ندهیم دشمن مردم را نسبت به نظام جمهوری اسلامی و صندوق‌های رای دلسرد کند.

 

وی با بیان اینکه مردم اعتراضاتی هم به عملکرد برخی مسئولان دارند، اما این‌ها نباید باعث چشم‌پوشی از حق تعیین سرنوشت خود شود، افزود: همان‌طور که مقام معظم رهبری می‌فرمایند انتخابات لیله‌القدر جمهوری اسلامی است، انتخاباتی که با ایثارگری و فداکاری‌ها به ثمر نشسته است.

 

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه اگر امروز پای صندوق رای نرویم یعنی هزینه‌هایی که برای انقلاب شده را نادیده می‌گیریم، گفت: شهید سلیمانی می‌گویند برای دشمن کوچه باز نکنیم، یعنی اجازه ندهیم دشمن بهره خود را ببرد. مردم عزیز ما که همواره پای نظام و انقلاب ایستادند، باید هوشیار باشند که هستند.

 

وی با بیان اینکه ما در رژیم شاه انتخابات نداشتیم به نحوی که لیست می‌کردند و افرادی انتخاب می‌شدند، اما امروز انتخابات برگزار و رئیس‌جمهور و نمایندگان خود را انتخاب می‌کنیم، خاطرنشان کرد: در کشور‌های غربی مردم اجازه فکر کردن ندارند و آزادی و انتخاب شعار است، اما امروز شما نمایندگان خود را انتخاب می‌کنید و این نتیجه اعتقادی است که رهبری انقلاب به مردم‌سالاری دینی و ماهیت نظام سیاسی جمهوری اسلامی دارند.