خانه » شرایط مراقبت و نگهداری یوکا و نحوه تکثیر و رفع بیماری های این گیاه

یوکا یکی از گیاهان مقاوم و همیشه سبز و زیبا می باشد که دارای برگ های شمشیری و تیز هستند در واقع این گیاه جزئی از گیاهان زینتی است که نیاز به آبیاری بسیار کمی دارد و شما می توانید آن را در خانه نگهداری کنید در ادامه اطلاعاتی در مورد نگهداری یوکا به شما می دهیم تا بتوانید این گیاه را در خانه خود داشته و زیبایی آن استفاده کنید.

      پرورش یوکا

نگهداری یوکا در آپارتمان

یوگا یکی از گیاهان زینتی و بومی مناطق آمریکای مرکزی و جنوبی می باشد و از خانواده لیلیاسه است. این گیاه معمولا در مناطق کویری و خشک بهتر رشد می کند و نیاز کمی به آبیاری دارد. به صورت کلی دو دسته از این گیاه وجود دارد که یکی مناسب برای فضای باز بوده و دیگری مناسب برای فضای آپارتمانی می باشد و این دو شبیه به هم هستند و تاکنون بیش از ۴۰ گونه از این گیاه شناسایی شده است. یوکا دارای برگ های تیز و کشیده و شمشیر مانند هستند و در جوانی این برگ ها روشن تر و نرم تر بوده و زمانی که به سنین پیری می رسند دارای برگ های تیره و خشن می شود. ساقه گل دهنده یوکا نیز در گیاه بالغ حدوداً هر چند سال یکبار ظاهر می شود و گل های سفید رنگی دارد که مانند لاله واژگون بوده و زنگوله مانند نیز هستند که به همین دلیل در ایران به آن ها گیاه زنگوله نیز گفته می شود‌.

این گیاه دارای رشد بسیار خوبی در فصل بهار و تابستان می باشد و بهترین زمان برای گل دادن آن اواسط بهار تا اواسط تابستان است. باید بدانید که گیاه یوکا تحمل سرما را ندارد و نسبت به آن حساس می باشد از این رو باید در جایی از آن مراقبت کنید که دمای مناسبی داشته باشد در غیر این صورت این گیاه از بین خواهد رفت. همچنین باید بدانید که این گیاه نیاز زیادی به نور دارد بنابراین اگر میزان نور در خانه شما بسیار کم است بهتر است این گیاه را در بخشی از خانه قرار دهید که نور بیش تری بگیرد و یا از لامپ های مخصوص برای این گیاه استفاده کنید.

از مهم ترین نکاتی که در مورد نگهداری از این گیاه باید بدانید این است که این گیاه سمی بوده و می تواند برای حیوانات خانگی و کودکان خطرناک بوده و منجر به ایجاد آلرژی حساسیت و خارش شود از این رو بهتر است این گیاه را دور از دسترس حیوانات خانگی و کودکان نگهداری کنید و همچنین اگر این گیاه را تکثیر کرده و یا آن را هرس کنید بهتر است از دستکش استفاده نمایید.

نگهداری یوکا

شرایط مراقبت از این گیاه

برای اینکه بتوانید از گیاه یوکا در خانه خود نگهداری کنید باید بدانید که نیاز های این گیاه به چه اندازه هستند و آن را مانند سایر گیاهان نباید آبیاری کرده و یا در نور کم قرار دهید. در ادامه اطلاعاتی در این زمینه نیز به شما خواهیم داد تا بتوانید این گیاه را در خانه پرورش دهید.

دمای مناسب

گیاه یوگا در برابر گرما بسیار مقاوم است و تحمل بالایی دارد ولی باید بدانید که این گیاه تحمل سرما را ندارد و حدوداً کم ترین دمایی که می تواند تحمل کند ۸ درجه سانتیگراد می باشد. مناسب ترین دما برای نگهداری از این گیاه بین ۱۳ تا ۲۷ درجه بوده و در تابستان نیز بهتر است گیاه خود را در فضای خنک تر قرار داده و یا آن را غبار پاشی نمایید.

نور کافی

از دیگر شرایط بسیار مهم در نگهداری از یوگا نور مناسب در محیط می باشد. باید بدانید که این گیاه نیاز به نوری مستقیم و کامل دارد و اگر نتوانید این میزان نور را فراهم کنید امکان دارد که گیاه شما دچار برگ های کمرنگ تر شده و از بین برود. همچنین باید بدانید که حداقل نیاز این گیاه به نور خورشید ۶ ساعت در روز می باشد و نور زیاد می تواند منجر به سوختگی و یا ریزش برگ این گیاه شود بنابراین باید سعی کنید نور مناسب را برایش فراهم نمایید.

گیاه یوکا و رشد آن

آبیاری درست

گیاه یوکا یکی از گیاهانی است که نیاز به آبیاری زیاد ندارد و در مناطق کویر و خشک بهتر رشد می کند بنابراین باید بدانید که آبیاری بیش از حد می تواند منجر به پوسیدگی ریشه ها شده و گیاه شما با آبیاری بیش از حد از بین خواهد رفت. همچنین باید بدانید که در فصل رشد این گیاه یعنی در بهار و تابستان می توانید حداقل ۲ الی ۳ روز در هفته آن را آبیاری کنید و در فصول زمستان بهتر است آن را هر ۱۰ روز یکبار آب بدهید.

بهترین زمان برای آبیاری این گیاه زمانی است که خاک گلدان تا عمق ۲ سانتی متری خشک شده باشد و همچنین سعی کنید از گلدانی مناسب برای این گیاه استفاده کنید و آب اضافی بتواند به راحتی از این گلدان خارج شود. همچنین به یاد داشته باشید که در هنگام آبیاری این بخش نباید آب بر روی برگ ها ریخته شود.

خاک مناسب

این گیاه نیاز به خاکی که سبک است دارد و اگر زهکشی خاک خوب نباشد باعث می شود تا آب اضافی در اطراف ریشه ها جمع شده و منجر به پوسیدگی و از بین رفتن گیاه خواهد شد بهترین مورد برای این گیاه ترکیبی از دو قسمت شن و سه قسمت پیت ماس و یک قسمت پرلیت می باشد.

گل یوکا و اطلاعاتی در مورد آن

کود دهی  کافی

این گیاه به دلیل اینکه رشد بسیار کمی دارد نیاز به کود دهی زیادی ندارد و فن ها باید در فصل رشد یعنی تابستان برای رشد سریع تر و پر رنگ تر شدن برگ ها باید ماهانه به آن ها کود داده شود و شما می توانید برای این کار از کود های ۱۲ ۱۲ ۳۶ یا  ۲۰ ۲۰۲۰ استفاده کنید.

رطوبت کافی

گیاه یوکا نسبت به خشکی بسیار مقاوم می باشد بنابراین این گیاه تا رطوبت ۱۰ درصد را بیش تر نمی تواند تحمل کند از این رو بهتر است آن را در محیطی خشک قرار دهید. البته این را نیز باید بدانید که اگر این گیاه در محیط بسیار خشک نیز باشد دچار مشکلاتی خواهد شد بنابراین بهتر است از اسپری غبار پاشی و یا دستگاه رطوبت ساز و یا همچنین از جزیره برای گیاه استفاده کنید.

هرس کردن

همانطور که گفته شد این گیاه سمی می باشد از این رو باید در حین هرس کردن حتماً از دستکش های خاص استفاده کنید و همچنین باید بدانید که این گیاه در طول سال نیاز مداومی به هرس شدن ندارد اما اگر می خواهید گیاهی زیبا تر داشته باشد می توانید آن را هرس کنید و برگ های زرد و مسن تر آن را به کمک قیچی تیز و استریل جدا کرده و دور بیندازید.

پرورش گیاه یوکا

تمیز کردن برگ ها

شما می توانید برگ های این گیاه را با استفاده از اسفنج روی یک دستمال نرم تمیز نمایید و در این میان یادتان باشد که به هیچ عنوان نباید از تمیز کننده های شیمیایی و یا براق کننده ها استفاده کنید زیرا این موارد می تواند به گیاه شما آسیب رسانده و آن را بعد از مدتی از بین خواهد برد.

تعویض گلدان

رشد این گیاه برخلاف سایر گیاهان بسیار کند می باشد بنابراین نیاز به تغییر گلدان به صورت سالانه نمی باشد. از این رو کافی است هر دو الی سه سال یک بار گلدان آن را عوض کنید و بهترین زمان برای این کار فصل بهار می باشد. همچنین باید بدانید یکی از علائمی که نشان می دهد زمان تعویض گلدان فرا رسیده است زمانی است که ریشه های این گیاه از گلدان خارج شده اند. همچنین باید بدانید که به صورت سالانه باید خاک این گیاه را عوض کنید و اگر امکان تعویض خاک وجود نداشت باید سعی کنید خاک سطحی گلدان را تعویض نمایید در غیر این صورت مواد معدنی برای رشد این گیاه تامین نخواهد شد و رشد گیاه شما متوقف می شود.

روش های نگهداری یوکا

روش های تکثیر یوگا

برای اینکه گیاه شما به راحتی تکثیر شود راه های متفاوتی وجود دارد. بنابراین باید بدانید که این گیاه از طریق قلمه ساقه، از طریق بذر و از طریق پاجوش های گیاه مادر و همچنین از طریق ریزوم های زیرزمینی گیاه تکثیر می‌شود.

بهترین و موثر ترین راه تکثیر این گیاه از طریق بذر می باشد و برای اینکه بذر شما رشد خوبی داشته باشد باید ابتدا روی بذر را به کمک سمباده یا سوهان خراش بیندازید و آن را در گلدانی که دارای زهکشی مناسب می باشد قرار داده و بعد آن را در معرض نور قرار داده و بگذارید یک الی دو هفته بگذرد و در این میان آن را آبیاری کنید تا جوانه های کوچک ظاهر شوند.

تکثیر این گیاه از طریق ریزوم های زیرزمینی نیز بسیار ساده و کافی است تا ریزوم ها را به قطعات ۸ سانتی برش داده و آن ها را در بستر شن های کم عمق قرار دهید. سپس باید این شن ها را در محیطی گرم و دارای نور مناسب قرار داده تا ریشه های مناسب در آن ها ایجاد شده و بعد می توانید آن ها را به گلدانی مناسب که خاک خوب دارد انتقال دهید.

مراقبت از یوکا

بیماری های این گیاه

هر گیاهی دارای بیماری ها و مشکلات خاص خود می باشد و گیاه یوکا نیز مانند هر گیاه دیگر می تواند مشکلات خاصی داشته باشد از این رو اگر از گیاه یوکا مراقبت می کنید باید با بیماری ها و مشکلات آن نیز آشنا شوید.

  • ساده ترین مشکل این گیاه زرد شدن برگ های پایانی می باشد و در صورتی این مشکل ایجاد می شود که گیاه نور کافی دریافت نمی کند و شما می توانید با جابجا کردن این گیاه این مشکل را از بین برده و یا از لامپ های مخصوص رشد گیاه استفاده کنید.
  • مشکل دیگر یوکا رنگ پریدگی برگ ها می باشد و این مورد نیز بسته به میزان نوریست که دریافت می کند. زمانی که نور زیاد از حد به این گیاه تابیده شود می تواند برگ ها و ریشه های آن را از بین برده و آسیب های شدیدی به گیاه وارد کند.
  • در حینی که شما از این گیاه می کنید امکان دارد با کوچک شدن برگ های آن نیز روبرو شوید در واقع این مورد به دلیل کمبود مواد مغذی در خاک می باشد. مورد دیگری که می تواند منجر به این حالت در گیاه شود سرمای بیش از حد است.
  • سیاه شدن پوسیدگی برگ های این گیاه از دیگر مشکلات آن می باشد که آبیاری بیش از حد ایجاد خواهد شد و شما می توانید برای از بین بردن این مشکل میزان آبیاری را کاهش داده و سعی کنید تا زمانی که این گیاه به خوبی سطح خاکش خشک نشده است به آن آب ندهید.

نگهداری یوکا

  • وجود لکه های قهوه ای روی برگ های این گیاه می تواند به دلیل قارچی باشد بنابراین بهتر است هر برگی که دارای این مشکل می باشد را قطع کرده و محل آن را با استفاده از قارچ کش تمیز نمایید. اگر به محلول های قارچ کش دسترسی ندارید می توانید از مخلوط آب و مایع ظرفشویی استفاده کنید.
  • وجود لکه های زرد و نارنجی می تواند ناشی از بیماری های قارچی باشد و همچنین این لکه ها می تواند منجر به ایجاد زخم هایی روی برگ گیاه شود. این مشکل بیش تر در برگ های مسن رخ می دهد و بهترین راه برای از بین بردن این مشکل استفاده از قارچ کش ها خواهد بود.
  • لکه های خاکستری روی این گیاه می تواند نشان دهنده آبیاری کم و خشک شدن بیش از حد گیاه باشد که به مرور باعث می شود تا گیاه شما به کلی از بین برود. بنابراین سعی کنید گیاه را در محیطی قرار دهید که دارای تهویه مناسب است و آبیاری آن را به موقع انجام دهید.
  • اگر بیماری های این گیاه می توان به آفت شپشک آرد اشاره کرد در واقع این مشکل باعث کاهش رشد گیاه خواهد شد و می تواند منجر به زردی و ریزش برگ ها نیز بشود. بنابراین اگر می خواهید این مشکل را از بین ببرید بهترین راه کار برای شما استفاده از حشره کش ها می باشد.
  • البته سفیدک های روی برگ های گیاه نیز می تواند به دلیل قرار گرفتن در محیطی سرد و رطوبت بالا باشد که این سفیدک ها شبیه به کپک خواهند شد. در واقع این مشکل نیز نوعی قارچ می باشد و برای رفع آن باید گیاه را در محیط گرم و خشک قرار دهید و همچنین میزان آبیاری را کاهش داده و در صورت نیاز از قارچ کش ها استفاده کنید.

مراقبت از گیاه یوکا در آپارتمان

به صورت کلی باید بدانید که این گیاه دارای شیرابه سمی است و خوردن تمام آن یا بخشی از آن برای حیوانات خانگی و کودکان خطرناک خواهد بود بنابراین باید سعی کنید این گیاه را دور از دسترس سگ و گربه و یا کودکان خود قرار دهید و خودتان نیز در حین هرس کردن و یا تکثیر گیاه می توانید از دستکش استفاده کنید. به صورت کلی نگهداری یوکا بسیار ساده است و شما نیز می توانید در خانه خود از این گیاه زیبا نگهداری کنید در ادامه می توانید با کلیک بر روی لینک های داده شده اطلاعات دیگری در همین زمینه مانند نگهداری از گیاه پاکی ساندرا و نگهداری از گیاه فریزیا  را نیز مشاهده کنید.

منبع : آرگا

برچسب :