اکوایران: وزیر امور خارجه درباره آینده برجام گفت: در این رابطه ابتکاری روی میز است که امیدوارم در هفته‌های آینده بتوانیم اخبار نهایی را به ملت عزیز ایران برسانیم.

به گزارش اکوایران، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری در کنفرانس مطبوعاتی پایان سال خود به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

وی با اشاره به توافق ایران و عربستان گفت: در جریان سفر آقای رئیسی به پکن ابتکاری توسط رئیس‌جمهور چین مطرح شد و مورد توافق دو کشور ایران و عربستان قرار گفت.

وزیر امور خارجه با بیان اینکه پیشنهاد ما این بود که مدیران کل وزارت خارجه دو کشور گفت‌وگویی را در پکن یک هفته بعد از سفر آقای رئیسی داشته باشند، گفت: در رفت و آمد پیام‌ها پیشنهاد طرف عربستانی این بود که ما خواهان گفت‌وگوی سطح بالای امنیتی بین دو کشور هستیم و بنابراین آقای شمخانی وارد عمل شدند. در آینده نزدیک ما با وزیرخارجه عربستان دیدار خواهیم کرد و توافق داریم که مقدمات بازگشایی سفارت خانه فراهم شود.

امیرعبداللهیان، درباره حل بحران یمن هم خاطرنشان کرد: آنچه در گفت‌وگوهای آقای شمخانی و همتای خودشان در پکن مطرح شد، در بیانیه آمده است. ما موضوع یمن را مرتبط به مردم یمن می‌دانیم. البته تاکید بر صلح در منطقه از جمله توافقات ایران و ریاض بوده است. در مسئله مناسبات تهران و ریاض توافق داریم که روابط به حالت طبیعی خودش برگردد. در 10 روز گذشته از طریق سوئیس پیام‌هایی را تبادل کردیم و یکی از آنان اعلام آمادگی ایران برای برگزاری نشست وزرای خارجه و پیشنهاد سه مکان برای این نشست است.

وی با اشاره به نقش چین در توافق ایران و عربستان گفت که؛ گفت‌وگوهای تهران و ریاض با تلاش دولت عراق آغاز شد. در بخش‌هایی از گفت‌وگوها نشست‌هایی را مقامات امنیتی ما در مسقط انجام دادند. پنج دور گفت‌وگو در عراق و سه دور در مسقط که ماهیت آنان امنیتی بود.

وی افزود: در سفر آقای شی به عربستان گفت‌وگوهایی در مورد نقش ایران مطرح می‌شود. با توجه به روابط نیرومندی که در آسیا پایه‌ریزی کردیم و همکاری بلند مدت دو کشور گام به گام در حال اجرا است، رئیس جمهور چین تصمیم گرفت در تکمیل این فرایند ابتکاری را روی میز قرار دهد که نتایج آن را در جریان هستید. ما در یک سال گذشته از اروپا، آمریکای لاتین و آفریقا هم غفلت نکردیم و در تمام بخش‌ها و حوزه‌ها پیشرفت‌هایی را در روابط توانستیم رقم بزنیم.

وزیر امور خارجه به انتقادات از عملکرد وزارت خارجه اشاره کرد و گفت: بعضی طرف‌ها در کشور به دنبال ایجاد دو قطبی هستند. در حوزه سیاست خارجه آنچه به وقوع پیوسته در هماهنگی کامل است. اگر اشاره به سفرهای آقای شمخانی است، وجه سفرهای ایشان بُعد امنیتی دارد. ما پذیرفتیم که یک دور گفت‌وگوهای امنیتی بین ایران و عربستان صورت بگیرد. در امارات نیز ما همکاری‌های امنیتی داریم. در آخرین سفرم به امارات دغدغه‌های امنیتی خودمان را بیان کردیم. آقای شمخانی هم قرار بود این سفر را انجام دهند.

وی با اشاره به سفر امروز دبیر شورای عالی امنیت به عراق، خاطر نشان کرد: سفری که امروز آقای شمخانی به عراق دارد، از حدود چهارماه پیش برای چندمین بار در دو دهه گذشته تهدیداتی از خاک شمال اقلیم عراق به ایران انجام شد. ایران به هیچ وجه تهدید علیه امنیت ملی از مبدا کشور همسایه و دوست را تحمل نخواهد کرد و سپاه در یک اقدام حساب شده مراکز گروهک تروریستی را مورد هدف قرار دادند. توافق کردیم کمیته مشترک امنیتی شکل گیرد و یک دور گفت‌وگو صورت گرفت، تیم‌های امنیتی هم حضور داشتند.

وی ادامه داد: دور بعد در تهران من گفت‌وگوها را با تیمی از عراق برگزار کردم. در نهایت سند توافق امنیتی را آماده کردیم. این سند توافق شد بین دولت‌های ایران و عراق که به امضا برسد. سفر آقای شمخانی به بغداد با هدف امضای این سند مهم در بغداد صورت گرفته است و این سند به امضای مشاور امنیت ملی نخست وزیر عراق و آقای شمخانی خواهد رسید.

رئیس دستگاه خارجه درباره مذاکرات باقری با انریکه مورا گفت: در خصوص گفت‌وگوهای ایران و اتحادیه اروپا سه شب پیش با آقای بورل گفت‌وگو داشتم. آقای باقری و مورا هم تبادل پیام با یکدیگر دارند.

امیرعبداللهیان با بیان آنکه ما در تماس‌ها با وزیر خارجه اوکراین توافق کردیم چندماه پیش هیات سیاسی ما به عمان سفر کند، گفت: مدارکی را از آنان خواستیم در خصوص ادعای کاربرد پهپادهای ایرانی که آنچه که طرف اوکراینی نشان داد عکس‌های مخدوش و مبهم بود. ایران از هیچ یک از طرفین جنگ حمایت نمی‌کند. غرب بیش از 14 میلیارد دلار سلاح به اوکراین سلاح ارسال کردند و این یعنی حمایت از یک طرف جنگ.

وی افزود: سه شب پیش در گفت‌وگو با آقای بورل به طرف اوکراینی اعلام کردم در هفته آینده برای گفت‌وگوهای امنیتی عازم مسکو هستم و ایران به تلاش‌های خودش برای توقف جنگ ادامه خواهد داد. ضمن اینکه به مقامات اوکراین اعلام کردیم به جای اتهام زنی به ایران و تشدید جنگ بر گفت‌وگو و صلح تمرکز کنند. ما با وجود روابط خوب با مسکو جدایی کریمه و برخی از مناطق را از اوکراین به رسمیت نشناختیم.

وزیر خارجه درباره تبادل زندانیان با آمریکا اظهار کرد: ما از مارس سال گذشته سندی را از طریق نماینده معرفی شده از سوی آمریکا از طریق کشور ثالث به امضا رساندیم. در هفته‌های اخیر گفت‌وگوهایی برای بروزرسانی سند وجود دارد اما به طور غیرمستقیم. تصور ما این است که طرف آمریکایی بیش از هر چیز به ابعاد انسانی این موضوع نگاه کند و این مورد تاکید ما است.

وی درباره همکاری ایران با آژانس گفت: در پس سفر آقای گروسی به تهران، بین سازمان انرژی اتمی و آژانس نقشه راهی مورد نظر قرار گرفت. ما در مسیر درست همکاری‌های مشترک قرار داریم. یکی از توافقات ما این بود که تیم‌های فنی آژانس بتوانند به رفت و آمد خودشان و بر طرف اتهام‌های ادعایی ادامه دهند. این دیدارها و گفت‌وگوهای فنی به طور مستقیم جریان دارد و طبعا نتیجه همکاری دو سازمان می‌تواند در موضوع رفع تحریم‌ها آثار مثبتی را برجای گذارد.

وزیر امور خارجه درمورد روابط با دیگر کشورهای منطقه گفت: سلطان عمان در جریان سفری که به بحرین داشت ابتکاری را برای بازگشت روابط ایران و بحرین انجام داد. حدود دو ماه پیش توافق اولیه‌ای برای بازدید هیات ایرانی و بحرینی از سفارت خانه‌های دو کشور صورت گرفت. هیات پارلمانی ما هم اخیرا برای شرکت در نشست بین المجالس به منامه سفر کردند. ما از بازگشت روابط با کشورهای منطقه استقبال می‌کنیم و امیدوارم برخی از موانع که بین ایران و بحرین وجود دارد، از بین برود.

امیرعبداللهیان ادامه داد: در حاشیه نشست بغداد دو گفت‌وگو با آقای سیسی داشتم. از طریق نمایندگی ما، تبادل‌هایی برای چگونگی از سرگیری روابط ایران و مصر انجام شده است. در جریان نشست عراق 2 در امان پایتخت اردن با آقای ملک عبدالله گفت‌وگویی دوستانه انجام شد. پادشاه اردن از سوی ایران برای توسعه مناسبات و همکاری‌ها مورد توجه قرار دارد. ملک عبدالله آمادگی خود برای سفر به تهران را ابراز کرد. سفارت خانه دو کشور باز است و ما از توسعه روابط در سطح سفیر استقبال می‌کنیم.

وی درباره آینده برجام بیان کرد: در این رابطه ابتکاری روی میز است که امیدوارم در هفته‌های آینده بتوانیم اخبار نهایی را به ملت عزیز ایران برسانیم. در سال آینده ما به گشایش‌های هرچه بیشتر امید داریم و بتوانیم حامل اخبار امیدبخش در راستای گشایش‌های متنوع برای ملت ایران باشیم. ما همه تخم مرغ‌های خود را در سبد برجام قرار ندادیم اما از همه فرصت‌ها برای کسب منافع ملی استفاده کرده و خواهیم کرد.